Jak odnaučit psa tahat na vodítku

28. března 2018 v 21:57
Klasickej dotaz. Občas mám pocit, že dělám s tak 10% psy, kteří na tom vodítku chodit umí.
Ještě podotknu, že se bavíme o "provozní chůzi", ne zkouškové, tudíž je nám v tomhle kontextu jedno oční kontakt, rameno u kolene a podobně. Jdeme na to.

Pokud pes tahá, většinou ze dvou základních motivací.
  • tahá konstantně, trvale, z radosti a bez konkrétního cíle
  • vyráží trháním a tahá k objektu svého zájmu (pes, člověk, určitý pach...)
A pokud tahání přetrvává, je určitě nějakým způsobem odměňováno.
Většinou vybitím energie, zábavou, rychlejším přístupem někam/k něčemu; nebo psa prostě jednoduše nenaučil nikdo nic jiného.

Metodik je samozřejmě plno, více či méně funkčních, tak si to pojďme rozebrat.


  • Naučení neslučitelného chování pozitivním posilováním

Tahle šíleně znějící složitost tkví v tom, že do psa cpete pamlsky, když jde u nohy (klidně v rámci půl sekundy) a postupně zvyšujete prodlevy. Ideálně tak, aby se pes nespletl a nezatáhl nikdy. Až se jednou dostanete třeba na jeden pamlsek za hodinovou procházku, nebo třeba žádný.

Je na Vás, zda budete chtít, ať pes netáhne nikdy (tedy je ze začátku odměňován celou procházku) nebo zda toto chování uděláte jen na slovní povel (tedy po cviku zavelíte ukončovací povel a necháte psa tahat si dle libosti).
V druhém případě je výhoda v tom, že se nestane žádný výcvikový průser, když dojdou pamlsky (a nebyli byste schopni odměnit správné chování).

  • Chování pod kontrolou signálem

Neuvěřitelně elegantní metoda. Její kouzlo spočívá v tom, že naučíte nežádoucí chování na povel (v tomto případě tah). Tedy zavelíme, podpoříme, prochválíme. Pes už chování stejně zná, potřebujeme ho jen naučit na povel.
Zní to přímo magicky, ale teorie praví, že když je chování pod kontrolou signálem, má tendenci v nepřítomnosti signálu vyhasínat. Tedy - pokud nezavelíte, ať pes tahá, automaticky tahat nebude a bude mít tendence čekat na ten povel.

Naprosto boží průsečík je ještě i to, že pokud je pes opravdu náruživý tahoun, odměňuje se sám tahem, takže se dost brzo můžete vykašlat na pamlsky a odměňovat možností letět vpřed.

  • Negativní tresty bez negativních emocí
Pod slovy "negativní" a "tresty" není třeba představovat si nějakou hrůzu zavánějící stahováky, cukáním a mlácením (navíc je to dle behaviorismu pozitivní trest, ne negativní). Jde prostě jen o to psa nenechat se odměnit tím, čím se odměňuje a vysvětlit mu nenásilně pravidla naší hry. Tedy dostaneš se tam, kam chceš, když se budeš chovat tak, jak chci já.

Ať už pes tahá konstantně, nebo k něčemu, neměli bychom ho nechat odměnit tím, že se tam dostane. V případě, že tahá k něčemu, je to celkem snadné - přibližujeme se jen, když jde u nohy.
V případě, že tahá konstantně, tak jdeme pouze, když jde u nohy.

Většina lidí jako negativní trest v tomhle kontextu doporučuje se buď zastavit, když pes zatáhne, nebo jít na opačnou stranu.

Je potřeba ale odměňovat skutečně pomalou chůzi, což může být pěkný oříšek stíhat, pokud pes okamžitě vyráží dopředu; abyste neodměňovali rozejitím to, že se pes po zastavení pouze přiřadí k noze nebo otočí.

Tyhle metodiky jsou super v tom, že jsou aplikovatelné i bez pamlsků, každopádně nepočítejte s tím, že první procházky budou dál než okolo bloku, přestože na nich tu hodinu strávíte.

  • Pozitivní tresty aneb "vycukej ho pořádně"
Úplně vidím váš výraz po přečtení metodik hore. "To jsou ofuky, na cvičáku jsme s ním vždycky cukli, ať se proletí, a netahal..."
Jo, jasně, může fungovat a nehádám se, že ne. Je to sice trochu o zdraví psa, ale... it works.

Až na to, že tresty nové chování nevytváří, jen potlačují stávající, a každý, kdo si kdy ve školce zahrál hru "přihořívá, hoří" si může představit, jak by se špatně odhadovalo, co má dělat, kdyby nebyla nápověda "přihořívá", ale jen "seš blbě, blbě, blbě". Ideálně s pár přes držku.

Pokud už trest, tak rozumně a ideálně v kombinaci s něčím popsaným nahoře.
Dík. Za mě i za psy.

Přeju hodně štěstí při učení. Vážně to není tak složitý. <3

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama