Únor 2016

Cesar Millan aneb "Lámač psí duše"

9. února 2016 v 13:30
Určitě si všichni vybavíme seriál Dog Whisperer, v českém znění Znalec psí duše. A "zázračné" přeměny psů, kteří napadli jiné psy či osoby, kteří na konci seriálu pokorně leží pod Cesarem.
Názory na něj se diametrálně liší, od absolutního zbožňování po čirou nenávist.
Přináším svůj pohled na věc.


Jako první příklad uvádím díl s "malamutem".
Pes prý napadá psy, a při snaze zastavit jej útočí i na majitele.
Celé video je k shlédnutí na youtube.


Doporučuji shlédnout pár minut videa, jehož odkaz je níže. Je to situace, na kterou reaguji.
https://www.facebook.com/JulietteRouxMerveille/videos/10200147614009821/

Jak vidíme, CM má psa na vodítku (psa, o kterém VÍ, jak reaguje, a přesto ho neváhá vystavit situaci, o které ví, že ji pes nezvládne) a blíží se border collie. Pes nereaguje. CM jej kopne do slabin. V této chvíli se do něj pes "otočí" - ještě aby ne, je to naprosto normální biologická reakce organismu, že na bolest je potřeba nějak reagovat.
Pes má nasazený "obojek" - výmysl Cesara Millana - který mu tlačí na nejcitlivější místo pod krkem, tudíž při cukání psu způsobujeme bolest a pes nemůže dýchat. Při tom, jak jej na vodítku škrtí, jde vidět, že pes má snahu bránit se proti vodítku - kdyby měl snahu útočit na "znalce", tak bychom už jeho rad snad byli ušetřeni.
Na konci tohoto činu, který se nebojím označit jako týrání, pes ve strachu o život a snaze zachovat si jej, pouze leží, lape zoufale po dechu a nemá odvahu projevit se. Nijak. Pes nebyl napraven, psu nebylo vysvětleno, co má a co nemá dělat. Psu se ukázalo, že v případě jakéhokoliv projevu bude potrestán, že téměř přijde o život. Vyvěsil psa, který se dostal až do bezvědomí, pak pouze cizího psa sleduje, protože nemá sílu se zvednout.
Na konci videa lze vidět, že "CM dokázal uklidnit psa natolik, že se vleže nechal očichávat jinými psy."
Ne. CM ho neuklidnil, ale pes ví, co se stane, když ležet nebude a očichávat se nenechá.
Toto nepovažuji za nápravu.


Jak to udělat lépe?
Bohužel, u Cesara Millana neustále narážíme na problém, že je jeho seriál mediální. Tudíž musí být zajímavý pro masy lidí. Nikdo nemá zájem dívat se na dlouhodobou práci se psem. Masy chtějí zázraky, rychle napravené psy. Bez ohledu na to, jestli budou opravdu napravení, nebo pouze zlomení.
Narážíme na problém, že "znalec" donutí psy reagovat, aby měl zajímavý seriál.
Je absolutní hloupost, vystavit psa situaci, o které víme, že na ni bude reagovat extrémně. Psa je potřeba na problémové situace připravovat postupně a být mu v nich oporou. Ne nebezpečím!
V této situaci je nejlepší varianta problému předcházet. Nedostat psa do situace, kdy útočí, protože ji neumí řešit jinak.
To, co CM dokázal psa naučit, je "naučená bezmoc". Ten pes vypadá, že je hodný. Není. Je ze stresu "vypnutý", bojí se komunikovat. Jak jsem slyšela - a je to přesné - taková "psí zombie".

"A konkrétně?"
Mám psa na vodítku a potřebuji projít kolem jiného psa. Udržuji si zhruba vzdálenost, kterou pes plus minus zvládne. Nedovolím psu oční kontakt a fixovat druhého psa. Zaujmu ho něčím jiným. Pokud to nestihnu, stojím mezi psy, aby nedoběhlo k přímé interakci. Dáme povel a jdeme dál.
Až pes časem zjistí, že cizí psi nejsou ohrožení, že já to neřeším, tudíž on to taky nemá potřebu řešit, a že je to normální situace, která se dá řešit tak, jak mu ukazuji, nežádoucí chování vymizí.
Pokud agresi řeším agresí, těžko můžu po psu chtít, ať neřeší situace agresivně. Psu je potřeba jít příkladem.
Také je potřeba zjistit, proč to pes dělá. Jestli ze strachu, je potřeba mu od něj pomoci, jestli z "dokazování si", tak přes kázeň. V žádném případě není potřeba psa kopat či škrtit!

Říkáte si, no, tak jeden díl se mu nepovedl? Tak jdeme dál. Labradorka Holly.
Fena si brání misku se žrádlem.
Podívejte se na video.


Každý, kdo kdy slyšel něco o "konejšivých signálech", tady vidí zoufalou snahu feny vyhnout se konfliktu, ke kterému byla dotlačena. Uhýbání očima (vyhýbání se očnímu kontaktu), olizování čumáku, skloněná hlava, mrkání, ... Cesar neposlouchá, co se mu pes snaží říct, a tak fena nemá jinou možnost. Respektovala jej u misky opravdu blízko. Nereagovala. Tak šel blíž, dokud fenu nedokopal k reakci. Za kterou ji vzápětí potrestal.
Na konci videa je fena u zdi, ve stresu, chybí nápověda, co bylo špatně a co má dělat. 2.40 jde vidět i na pár sekundovém závěru, jak se při jeho odchodu uvolnila.
Kdyby fena byla opravdu pevná v povaze (nebo kterýkoliv pes, s kterým CM pracuje), tak rozhodně nemá dírku v ruce. Ale ukouslou hlavu.

Jak to udělat lépe?
Pokud chcete psa, který na vás začne při krmení útočit, není "lepšího" způsobu než mu tu misku při žrádle odebírat a sahat mu do ní. Pes, který byl naprosto v pohodě, zjistí, že přítomnost u misky znamená odebrání misky - a tak prostě po psím začne komunikovat. První se třeba jen tázavě kouknout ("hele, co tu děláš?"). Podruhé při odebrání vrknout ("moje miska, prosímtě, nech mě jíst"). A na potřetí, když to nezabralo, tak si prostě kousnout s řevem ("moje miska! sakra, nech mě na pokoji!"). A problém je na světě. Není lepší psovi ukázat, že o jeho věci nemáme zájem? Že naše přítomnost není nebezpečná? Místo toho si podkopávat důvěru ji budovat?

"A konkrétně?"
Neučit to psa cíleně. Nechat ho pochopit, že co je jeho, je jeho a já nemám zájem mu to krást (a budovat hlídání). Pes brzo pochopí, že není potřeba dělat si o "své věci" starosti. Znám stovky lidí, kteří nic takového nikdy netrénovali, jedním z nich jsem i já, a psům můžu klidně z tlamy vytáhnout svíčkovou. Protože mi věří. Pokud mám potřebu "trénovat", je lepší spíš psu do misky házet na přilepšenou, kdy budujeme myšlenku "hele, ona je u misky, jéé, bude maso". Jinak se naprosto klidně dá vystačit pouze s ironií ("no tak si to nech, prosímtě, já mám svoje řízky"). A číst psa. Pokud posloucháme, co pes říká, nikdy to takto nevygraduje.


Závěrem:
Chybí sebereflexe CM. Jeho metody nefungují, dokud psu nejde o život a zlomit psa "umí" každý amatér. Přeprat psa jen proto, že jsem silnější, není umění. Kdyby Znalnec myslel na něco jiného než okouzlující úsměv do kamery a silácký kecy, a všímal si reakce psů, tak by se mu tyto útoky nestávaly. Je zvláštní, že ač se s týráním obecně nesouhlasí, mediální týrání od charismatické modly je v pořádku. Provokuje psy do naprosto zbytečných konfliktů, kterým se dá lehce předejít. Ale bohužel, bez tohoto v seriálu nebude dost akce, zvratů a napětí. Díkybohu jeho seriál již v některých zemích zakázali vysílat.

Nemám nervy na to dívat se na další díly. Je mi do breku. Až se seberu a přejde mě chuť na to, pořádně Cesara kopnout do slabin, sebrat mu večeři a vyškrtit ho na obojku, přidám další díly.